info@twicz.cz info@twicz.cz

Svatováclavské dukáty

Úvodní stránka Pamětní mince Svatováclavské dukáty

V české zemi mají dukáty dlouhou tradici. Poprvé byly raženy za vlády Lucemburků. Za první republiky vznikly zlaté dukáty s podobiznou sv. Václava jako obchodní mince. Ty nejvzácnější kusy mají dnes hodnotu několika milionů korun.

V moderním českém (potažmo československém) státě mají dukáty podobu obchodních mincí. Ty byly v našem právním řádu zakotveny už v roce 1857, kdy skončila platnost konvenční měny a přešlo se k měně rakouské, později pak ke koruně. „Dukáty tedy nemají nominální hodnotu vyjádřenou v platné měně, ale jejich hodnota se určuje podle aktuální ceny zlata na světovém trhu,“ vysvětluje Jaroslav Moravec, odborník České národní banky. Až do roku 1915 se v Rakousko-Uhersku razily dukáty ve dvou hodnotách – jednodukát a čtyřdukát, předtím i dvoudukát a další násobky dukátu. Po vzniku samostatné Československé republiky vznikly první nápady, jak pokračovat v tradici dukátů. Hlavním iniciátorem byl tehdejší ministr financí Alois Rašín. Ten se však vydání dukátů již nedočkal. Začátkem roku 1923 byl při atentátu smrtelně postřelen. Svým zraněním podlehl 18. února. Dukáty spatřily světlo světa až o půl roku později. „Přesto byl Rašín myšlence ražby dukátů oddán do poslední chvíle. Tehdejší zpravodaj senátu Cyril Horáček uvedl, že ještě na smrtelné posteli si Alois Rašín nechal předložit návrhy dukátů,“ říká Jaroslav Moravec. V nově vzniklé republice se kladl velký důraz na tradici a především na kult sv. Václava jako patrona českého státu.

svatováclavský dukát

I proto se rozhodlo, že na dukátech se objeví jeho podobizna. Ostatně – nebylo to poprvé. Už v dřívějších dobách se portréty knížete objevovaly na mincích. Tradice se držely rovněž další aspekty dukátů, jako je materiál a parametry. Dukáty se razí z tzv. dukátového zlata, což je kov o ryzosti 986/1000, přesně 986 a jedna devítina tisíciny. Hmotnost dukátu je 3,49 gramu, ostatní hodnoty jsou násobky této váhy. Dvoudukát má tedy hmotnost 6,78 gramu a tak dále.

Svatováclavské dukáty ve veřejných soutěžích 

Na podobu dukátů byla vypsána veřejná soutěž. Předložena byla celá řada návrhů, některé se dochovaly in natura, některé ve vyobrazení. První cenu získal společný návrh Otakara Španiela a Jaroslava Bendy. Podle jejich návrhu se zrealizoval jednoa dvoudukát. O pět let později vytvořili i pěti- a desetidukáty, zakázku získali už bez soutěže, jako autorům prvních dukátů jim byla práce zadána na přímo. Pěti- a desetidukáty byly poprvé vydány v roce 1929, kdy se slavilo velké výročí – tisíc let od smrti svatého Václava. I když od té doby bylo datum jeho úmrtí přehodnoceno a v současné době se historici přiklání k roku 935, tehdy se ještě uváděl letopočet 929. V roce 1923 byly vydány dva typy dukátů, tzv. dukát obyčejný a pak dukát jubilejní. „Obyčejný dukát má na lícní straně postavu sv. Václava a na rubové straně československý znak a letopočet.

Svatováclavské dukáty a jejich limitované emise

Na jubilejním dukátu je navíc ještě datum vzniku republiky. Jubilejních bylo vydáno jen 1000 kusů a byly číslované. Číslo se nerylo do hotových mincí, ale razilo se. To znamená, že pro každou jednotlivou minci se muselo udělat samostatné razidlo pro lícní stranu,“ připomíná Jaroslav Moravec. Dukát číslo 1 dostal prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který ho věnoval do sbírky Národního muzea, kde se nachází dodnes. Další čísla byla předána významným představitelům státu, zbytek byl ve volném prodeji. Dnes se tyto dukáty objevují ve veřejných i v soukromých sbírkách. „Dukáty ale nebyly vydávány ve všech ročnících a ne vždy se razily všechny hodnoty. Některé ročníky byly raženy ve velkých nákladech, jiné byly velmi vzácné. Nejvzácnější jsou dukáty z roku 1937, a pak také 1938, 1939 a 1951. Dukáty se razily ve státní mincovně v Kremnici,“ upozorňuje Jaroslav Moravec.

svatovaclavský dukátsvatováclavský dukát

Pravidelná ražba dukátů skončila v roce 1938, i když ještě v roce 1939 probíhala doražba. Zajímavé je, že po válečné přestávce, kdy vydávání zlatých mincí nepřicházelo v úvahu kvůli přísným předpisům o držbě zlata, ještě byly tyto dukáty jednorázově raženy v roce 1951. „Důvod ražby není dosud úplně objasněn. Tyto dukáty vznikly v prvorepublikové podobě,“ podotýká Jaroslav Moravec. První dukáty byly raženy na účet státu, který je posléze prodával. Později ale byla ražba zlatých mincí určena i soukromým klientům – ať už osobám, nebo firmám. Největším klientem byl v této době Zlatodůl Roudný, nejvýznamnější zlatý důl v zemi a ve střední Evropě vůbec. Po celou dobu své existence se dukáty vydávaly pouze jako obchodní mince, nikdy nebyly zákonným platidlem. V celé historii  československého státu, tedy v období 1918–1992, existovaly pouze dvě emise dukátů.

První emise svatováclavských dukátů se vydávala v letech 1923–1951, a protože je na nich obraz svatého Václava, říká se jim svatováclavské. V letech 1978–1982 byly vydávány tzv. dukáty karlovské s podobiznou Karla IV. (více jsme o nich psali v minulém vydání magazínu Trust). Od karlovských dukátů již žádné další emise nevznikly. Od roku 1990 přešlo právo emise zákonných mincí z ministerstva financí na Státní banku československou a po roce 1993 v České republice na Českou národní banku, která ale vydává zlaté pamětní mince s nominální hodnotou. Dnes tak existují pouze neoficiální dukáty nebo dukátové medaile, které jsou raženy soukromými firmami, ale jedná se o medaile, i když v parametrech dukátů. Na rozdíl od mincí musejí být tyto medaile puncované a nevztahuje se na ně osvobození od DPH.

Celé znění článku a další zajímavosti o Svatováclavských dukátech najdete v jarním čísle 2017  časopisu TRUST. 

Nejdražší v česku vydražená mince - svatováclavský desetidukát vydražen za 14,7 milionu

Rychlý kontakt

Školení Jak INVESTOVAT DO ZLATA zdarma

Uvažujete o svých investicích a zvažujete investice do zlata, stříbra nebo platiny? Než se rozhodnete a než se sejdete s jakýmkoli obchodníkem, získejte komplexní informace o tom, co investice do drahých kovů obnáší. Od jaké částky a jakou formou je investice do zlata vhodná. Jak by mělo investiční zlato vypadat a na co si dát při jeho nákupu pozor. Nabízíme školení ve vašich regionech. Školení nemá prodejní charakter - zboží se zde neobjednává ani neprodává. Přihlásit se můžete pomocí formuláře. 

Zjistit více

PROČ INVESTOVAT DO PAMĚTNÍCH MINCÍ

Investice do pamětních mincí je skvělou příležitostí investice pro drobné investory. Právě těm bude vyhovovat jistota vložených investic a jejich jistota růstu. Pokud si zvolíte zajímavé numismatické kousky, tedy mince v nízkých emisních nákladech, například do tisíce kusů, můžete se velmi brzy těšit na jejich zhodnocení. Skvělým a cenově dostupným produktem jsou také zlaté mince České národní banky, které jsou emitované dvakrát ročně. Získejte více informací.

Zjistit více